Nowoczesne rozwiązania w walce z zanieczyszczeniami

Problem zanieczyszczeń środowiska stale się pogłębia. Rozwiązanie wielu kwestii wydaje się być niemal niemożliwe. Nic dziwnego, że spoglądamy w przyszłość ze strachem. Na szczęście, polscy i zagraniczni naukowcy opracowują nowe sposoby walki z zanieczyszczeniami powietrza, gleby i wody.

Naukowcy kontra zanieczyszczani wód i gleb


Odpady zatruwają glebę i wodę, a ich spalanie dodatkowo przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza. Choć wydaje się, że największym problemem jest plastik, w rzeczywistości do wód i gleb trafiają również inne toksyczne odpady. To na przykład ścieki przemysłowe, zanieczyszczenia pochodzące z masowych hodowli mięsa i rzeźni czy też środki ochrony roślin. Zmiana tej sytuacji wymagałaby wprowadzenia drastycznych reform, a te wiążą się z kolei z długim okresem przejściowym i wieloletnim oczekiwaniem na efekty. Przykładem są zmiany wprowadzane w zakresie wykorzystania plastiku. Na realne skutki tych działań będzie trzeba trochę poczekać!

Ratunkiem mogą okazać się innowacje, takie jak te opisywane przez Klub Jagielloński (źródło). Polscy naukowcy stają na wysokości zadania, gdy chodzi o walkę z zanieczyszczeniami. Przykładem są działania firmy BACTrem, która stworzyła naturalny środek chroniący i odżywiający rośliny BIOSTIM-F. Najważniejszym patentem jest jednak preparat BACTREM, który oczyszcza glebę i wody z zalegających w nich zanieczyszczeń - metali ciężkich, odpadów, substancji toksycznych. Na uwagę zasługuje także środek BioKer opracowany na Uniwersytecie Łódzkim. Preparat ten ma za zadanie tworzyć barierę wyłapującą zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie.

Naukowcy proponują również ciekawe rozwiązania, mające na celu eliminacji plastikowych opakowań. Choć obecnie dostępne są już elementy sporządzone z tektury i drewna, specjaliści stale poszukują rozwiązań bardziej ekologicznych. Istotne są surowce, czas rozkładu oraz ilość wody potrzebna do produkcji. Przykładem są jednorazowe opakowania na żywność i sztućce produkowane przez polską firmę Bioterm. Są one wytwarzane z zastosowaniem otrąb, a właściwości surowców pozwalają na znaczną oszczędność wody. Rozkład następuje w ciągu miesiąca! W dodatku, zamiast wyrzucania opakowań i sztućców, można je po prostu... zjeść.

Nowe sposoby walki ze smogiem


Podstawą walki ze smogiem jest zmiana sposobu ogrzewania domów oraz eliminacja spalin. Powstają więc nowe, maksymalnie oszczędne rozwiązania, które mają zastąpić tani węgiel i tradycyjne paliwo. Przykładem są panele słoneczne czy ogrzewanie na podczerwień. Sposoby te sprawdzają się doskonale w połączeniu z termomodernizacją budynków. Coraz częściej na ulicach pojawiają się również pojazdy elektryczne lub te o napędzie hybrydowym. W przemyśle energetycznym stosowane są dodatkowe systemy filtrujące. Powszechnie stosowane są także czujniki mierzące poziom i rodzaj zanieczyszczeń powietrza, co pozwala na ustalenie jego przyczyn i ich stopniową eliminację.

Wiele osób zastanawia się jednak, czy całkowita transformacja jest możliwa. Jeśli tak, to kiedy możemy liczyć na pierwsze efekty? W niektórych polskich miastach pozytywne zmiany już są zauważalne! Na znaczne, bardzo zauważalne zmiany poczekamy z pewnością kilka lat. Tymczasem ograniczeniem emisji zanieczyszczeń jest konieczne, ponieważ smog przyczynia się do skracania życia mieszkańców. Również w tym przypadku można liczyć pomoc naukowców. Wiele pomysłów doczekuje się realizacji, dzięki topowym markom, takim jak Volvo. Firma stworzyła billboard reklamowy o właściwościach oczyszczających powietrze. Dzięki zastosowaniu dwutlenku tytanu możliwa jest eliminacja licznych zanieczyszczeń, takich jak lotne związki organiczne i gazy.

Powstała również słynna wieża oczyszczająca powietrze, a więc Smog Free Tower stworzona przez Holendra Daana Roosegaarde'a. Co ważne, skuteczność wieży ma iść w parze z oszczędnością energii. Wieża ma zużywać nie więcej energii, niż zwyczajny czajnik elektryczny. Ponadto twórca postanowił, że wieża powinna pojawić się również w innych krajach świata, w miejscowościach szczególnie narażonych na smog. Dlatego wieżę na pewien czas umieszczono również w Parku Jordana, w Krakowie.

Od kilku lat odbywa się również konkurs Smogathon, w ramach którego nagradzane są najlepsze pomysły na wynalazki antysmogowe. W 2018 roku nagrodę główną otrzymała firma Takachar z USA. Pomysł polega na wykorzystaniu biomasy to produkcji paliwa. To jednocześnie sposób na wsparcie ubogich rolników, którzy będą mogli sprzedawać biomasę dostępną na ich gospodarstwach. Wyróżniono także pomysł firmy Degrum, która zaproponowała wolne od smogu przystanki autobusowe. Dzięki realizacji takiego projektu, czekając na autobus będzie można zaczerpnąć świeżego powietrza. Cała konstrukcja ma być bowiem wyposażona w skuteczny system filtrujący.

Stale powstają nowe projekty, które być może w przyszłości przyczynią się do walki ze smogiem. Przykładem są chodniki pochłaniające dwutlenek azotu, które pojawiły się w Warszawie. Jakie jeszcze pomysły ujrzą światło dzienne i które doczekają się realizacji? Z pewnością można liczyć na ciekawe propozycje.