Jak zadbać o ogród wiosną?

Wiosna to okres przygotowań - również w ogrodzie! Odpowiednia ochrona roślin i odżywienie gleby mają bowiem ogromny wpływ na to, jak ogród będzie prezentował się latem. Warto wiedzieć, jak dbać o ogród wiosną, by ochronić rośliny przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i stymulować ich wzrost.

Wiosenne prace w ogrodzie - kilka podstawowych zasad

 

Z pewnością przed przystąpieniem do wiosennych prac warto uporządkować ogród, uprzątnąć go i dokonać potrzebnych napraw. Mroźne noce mogą negatywnie odbić się nie tylko na roślinach i bulwach. Ucierpieć może także infrastruktura i architektura ogrodowa. Warto również oczyścić i zakonserwować poszczególne sprzęty, a zwłaszcza te narażone na korozję czy zagrzybienie. Kolejny etap to przygotowanie gleby do nowego sezonu.

 

W pierwszym kroku należy ziemię oczyścić z pozostałości martwych roślin lub innych zanieczyszczeń. Obecność tego typu odpadów może powodować między innymi rozwój chorób grzybowych trawnika. Po usunięciu zanieczyszczeń można zadbać o jakość gleby. Warto pamiętać, że liście i inne pozostałości roślin nie mogą być spalane! Są to tak zwane odpady zielone i należy je utylizować tak samo jak każde inne, stosując odpowiednie worki na śmieci.

 

Jesienią gleba jest przekopywana oraz odżywiana nawozami naturalnymi lub sztucznymi. W czasie zimowym ziemia chłonie również wilgoć. Natomiast wiosną należy wyrównać poziom gleby, aby nie dopuścić do utraty wilgoci. Wyrównanie ziemi pozwala również zapobiec tworzeniu się nierówności, w których kolejno mogłaby zbierać się deszczówka. Rośliny zasadzone w zagłębieniach będą zagrożone procesami gnilnymi, z kolei te na wzniesieniach szybko wyschną.

 

Jeśli gleba jest uboga w składniki odżywcze można zastosować również odpowiednie nawozy, np. te naturalne. Ewentualnością są nawozy mineralne, jednak należy dobierać je względem potrzeb konkretnego gatunku rośliny. Warto szczegółowo zapoznać się z instrukcją dotyczącą zastosowania i dawkowania.

 

Jak pielęgnować rośliny wiosną, by cieszyć się pięknym ogrodem?

 

Gdy ziemia jest już przygotowana, nadchodzi czas na pielęgnację roślin! Jak zacząć uprawę w nowym sezonie? Oto kilka kroków, które warto podjąć:

 

  • jeśli pogoda sprzyja, na tym etapie można już usunąć materiały zabezpieczające rośliny przed mrozem i wilgocią. Należy jednak monitorować temperatury, ponieważ nocą takie zabezpieczenia mogą być nadal konieczne;

  • należy sprawdzić stan roślin zimujących w ogrodzie oraz bulw przygotowanych do uprawy wiosną. Gdy chodzi o bulwy należy wyeliminować te zaatakowane przez szkodliwe mikroorganizmy. Choroba najczęściej objawia się przebarwieniami, dlatego eliminacja zniszczonych bulw nie sprawi trudności;

  • warto wykorzystać zrównoważoną wilgotność gleby i zasiać trawę. W przypadku typowej, wiosennej aury częste podlewanie ziaren nie będzie konieczne. Tymczasem w okresie letnim zakładanie trawnika może sprawić problemy.

  • poleca się, by w tym czasie zastosować dedykowany trawnikom środek na chwasty. Dostępne są również naturalne preparaty zwalczające chwasty. Wiosną ich wzrost jest wzmożony! Gdy chwasty już się pojawią, trudno będzie je wyplenić wyrywając każdy z osobna. Korzenie niektórych roślin rozrastają się w zastraszającym tempie, co powoduje trudności z prawidłowym usunięciem chwastów oraz ich ponowny wzrost.

  • wiosną można już wysiać wybrane gatunki kwiatów i warzyw. Wcześniej należy zapoznać się z instrukcją dotyczącą terminów wysiewu. Nie mniej ważny jest wybór dogodnej lokalizacji. Czy wybrane rośliny są światłolubne? Jakie temperatury są w ich przypadku odpowiednie? Jak często je podlewać? Na te pytanie koniecznie trzeba sobie odpowiedzieć jeszcze przed wysiewem.

Jakie rośliny można zasiać wiosną? Kilka popularnych gatunków

 

Chcesz w swoim ogrodzie podziwiać aksamitki niskie, nagietki, groszek pachnący czy gipsówkę? Termin wysiewu tych roślin przypada na drugą połowę marca! Z kolei cynie, heliotropy, kocanki czy gazanie można wysiać najwcześniej w maju. Czas wzrostu i moment kwitnienia mogą się znacznie różnić. Część z zasianych roślin zakwitnie późną wiosną, część w okresie upalnego lata, a część dopiero u jego schyłku. Te same terminy stosuje się w przypadku wykorzystania sadzonek.
Wiosna to również idealny czas na wysiew wielu warzyw. Wśród nich wyróżnić można chociażby brokuły, bób, marchew, ogórki, pietruszkę, pomidor, rzodkiewkę.

 

Oprócz terminów warto konkretnie zaplanować sposób wysiewu. Wielu ogrodników stosuje rozsady. W takim przypadku nasiona należy wysiać w przeznaczonych do tego skrzyneczkach lub doniczkach. Jako podłoże stosuje się torf i piasek w stosunku 2:1. Dopiero gdy pojawią się kiełki rośliny można zasadzić w ogrodzie.

 

Natomiast gdy chodzi o wysiew tradycyjny zastosowanie znajdą dwie podstawowe zasady. W pierwszym etapie należy utworzyć w glebie zagłębienia o wymiarach odpowiadających trzykrotności samego nasionka. W tak przygotowanych otworach umieścić nasiona i przykryć je - najlepiej piaskiem. W przypadku bardzo drobnych nasion możliwy jest wysiew bezpośrednio na glebę. Następnie ziemię należy delikatnie uklepać.

 


Tegorocznej wiosny wielu ogrodników zmagało się z suszą i nocnymi przymrozkami. Dlatego wiosenne miesiące z pewnością zostaną zapamiętane jako okres wzmożonych prac w ogrodzie! Czy w następnym sezonie pogoda dopisze ogrodnikom? Jedno jest pewne, już jesienią warto zadbać o przygotowanie gleby i roślin, by ograniczyć nieco liczbę wiosennych obowiązków.