Mity na temat segregacji śmieci i ochrony środowiska

Odpady trafiają do jednej śmieciarki, zwykły człowiek nie ma wpływu na ochronę środowiska, a kosze do segregacji nie mieszczą się w mieszkaniu - to tylko część mitów dotyczących segregacji śmieci. Jakie są fakty?

Segregacja śmieci i ochrona środowiska - jakie są fakty?

Czy warto segregować śmieci i czy rzeczywiście możemy przyczynić się do ochrony środowiska? Według badań ARC Rynek i Opinia oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu tylko 58% Polaków dostrzega sens segregacji śmieci. Być może ma to związek z popularnymi mitami. Jakie są najpopularniejsze opinie dotyczące ochrony środowiska?

Wszystko trafia do jednej śmieciarki i odpady są zmieszane - MIT

Odpady zebrane w dzwonach przewożone są oddzielnymi pojazdami do selektywnej zbiórki odpadów. Z kolei worki z odpadami wprawdzie trafiają do jednego pojazdu, lecz kolory worków ułatwiają późniejszą segregację w sortowni. Zatem w obu przypadkach śmieci poddane są segregacji. W GPK - SUEZ GŁOGÓW wiemy to najlepiej ponieważ oferujemy kontenery na odpady, odbieramy odpady komunalne, budowlane i przemysłowe.

Zwykły człowiek nie ma wpływu na ochronę środowiska - MIT

Zanieczyszczenie środowiska zaczyna się od pozornie nieistotnych rzeczy. Wyrzucony na ziemię plastikowy worek, odpady spalane w okresie grzewczym, niesegregowane śmieci - to wprawia w ruch machinę zanieczyszczenia gleby, wody i powietrza. Istnieją również poziomy zarządzania, do których zwykły człowiek wydaje się nie mieć dostępu. Jest to jednak kolejna nieprawdziwa informacja. Rządzący tworzą bowiem rozwiązania, w oparciu o zapotrzebowanie widoczne wśród społeczeństwa. Dlatego należy nie tylko stosować się do zarządzeń UE związanych z ochroną środowiska - ale także wpływać na decyzje rządzących swoimi zachowaniami. Jak to możliwe? Wybierając transport publiczny zamiast prywatnego, sięgając po panele solarne zamiast klasycznych pieców, kształcąc się i pracując w sektorach ekologicznych - sygnalizujemy potrzebę zmiany. W ten sposób powstają miasta z odpowiednio dobraną infrastrukturą i programy wspierające. Efektem jest także restrukturyzacja w przemyśle. Wiele zależne jest więc od postawy mieszkańców i ich potrzeb!

Kosze do segregacji nie mieszczą się w mieszkaniu - MIT

Od 1. stycznia 2020 roku należy stosować 5 koszy do segregacji - kosz na bioodpady, pojemnik na szkło, kosz na papier oraz kosz na plastik, metale i tworzywa sztuczne. Dla wielu osób rozlokowanie tak dużej ilości koszy w mieszkaniu stanowi niemały problem. Tymczasem dostępne są specjalne kosze obrotowe z przegródkami czy systemy z przegródkami. Pojemniczki do segregacji umieścić można nawet w szufladzie. Co więcej, kosz na papier i szkło wcale nie musi znajdować się w tym samym pomieszczeniu, co pozostałe. Kosz na papier warto umieścić nieopodal biurka lub w miejscu, gdzie składowane są gazety - zależnie od potrzeb. Warto pamiętać, że tym pojemniku powinny znaleźć się wyłącznie czyste produkty papierowe, takie jak zeszyty, kartki, makulatura. Nierzadko pojemnik na papiery przybiera nawet formę dekoracyjną. Z kolei kosz na szkło warto zlokalizować w przedpokoju czy w piwnicy lub w pomieszczeniu gospodarczym. Ostateczny wybór systemu do segregacji jest zależny w dużej mierze od metrażu pomieszczeń i liczby domowników.

Ochrona środowiska jest uciążliwa i kosztowna - MIT

Ochrona środowiska tak naprawdę ogranicza się do elementarnych wyborów. Chodzi o proste decyzje, jak chociażby wybór produktów opakowanych w papier zamiast tych dostarczanego w foliowych torebkach. W dodatku, ochrona środowiska to raczej oszczędność niż dodatkowy koszt. Tezę tę można z łatwością zobrazować na przykładzie filozofii less waste. Kupując mniej plastikowych torebek, stosując butelki wielokrotnego użytku czy torby materiałowe - oszczędzamy! W dodatku, samo ograniczenie ilości wyrzucanych śmieci wiąże się z obniżeniem kosztów zakupu worków na śmieci. Dobrym wyborem są także butelki filtrujące, dzięki którym znika konieczność zakupu wody mineralnej. Zatem zupełną nieprawdą jest twierdzenie, że ochrona środowiska jest kosztowna. Co więcej, początkowa uciążliwość związana jest raczej ze zmianą przyzwyczajeń. Dotychczasowe przyzwyczajenia z czasem mogą okazać się dużo bardziej uciążliwe! W końcu funkcjonalne produkty wielokrotnego użytku ułatwiają życie.

Ekologiczne wybory wydają się być kosztowne, gdy myślimy o nich krótkowzrocznie. W dłuższej perspektywie czasu okazuje się, że wybór pieca elektrycznego, paneli słonecznych czy ogrzewania podczerwienią był strzałem w dziesiątkę. Im bardziej nowoczesne i proekologiczne są rozwiązania, tym mnie kosztów się z nimi wiąże. Chociażby, budynek odznaczający się doskonałą izolacją cieplną, wyposażony w panele solarne staje się obiektem samowystarczalnym.

Recykling i ochrona środowiska to tematy, które warto podnosić. W GPK - SUEZ GŁOGÓW obalamy mity dotyczące segregacji śmieci i ochrony środowiska. Na co dzień zajmujemy się odbiorem i utylizacją odpadów. Proponujemy między innymi kontenery na odpady budowlane. Sprawdź, w jaki sposób działamy!